Již několik desítek let patřím mezi cukrovkáře, již si musí každý den aplikovat inzulin. Mými věrnými společníky se staly glukometr a inzulínové jehly. Ačkoliv by se mohlo zdát, že píchání inzulinu musím zvládat levou zadní, opak je pravdou. Stále to vnímám jako velmi nepříjemnou povinnost, jíž bych se nejraději vyhnul.
Časy inzulinek jsou už naštěstí pryč
Jelikož jsem diabetikem už od dětství, vzpomínám si ještě na hrůzu nahánějící kovové stříkačky, jejichž jehly bylo nutné vyvářet. Obzvláště pro děti byla aplikace inzulínu s jejich pomocí velmi stresující a bolestivou záležitostí. Výrazné zlepšení a komfortnější podávání přinesly inzulinky neboli tenké stříkačky. V porovnání se současnými inzulínovými pery to ovšem také nebyla žádná hitparáda.
Na jehlách nešetřete
Na zmiňovaná pera se vyrábějí speciální inzulínové jehly, které se řadí ke spotřebnímu jednorázovému materiálu. Tudíž odpadá jejich sterilizace po použití, neboť skončí okamžitě v koši. Určitě nepřemýšlejte nad tím, že byste se snažili ušetřit jejich opakovaným použitím. Koledujete si totiž o zdravotní potíže, jakými jsou infekce, podlitiny a drobná poranění. Otupením jehly se též zvyšuje bolestivost při vpichu. Raději investujte do kvalitních moderních jehel vyrobených moderními technologiemi, jež aplikaci inzulinu usnadní a nebudete ji skoro cítit.
Novinky jsou vítány
V současné době jsou na trh dodávány univerzální jehly, které jsou kompatibilní s jakýmikoliv typy inzulínových per. Mají speciálně ošetřený povrch, jenž je nepřilnavý, tudíž nedochází ke tření s kůží, a tím pádem klesá bolestivost. Jehly jsou tenkostěnné, a proto je zajištěn lepší průtok inzulinu. Já si jehly vybírám hlavně podle délky, aby se při vpichu dostala pouze do podkoží, nikoliv do svalu. To je totiž velmi bolestivé.
Nejnovější komentáře