Bohužel i já jsem se nechtěně zařadil k cukrovkářům 2. typu, u nichž se nemoc rozvíjí zpravidla ve středním až vyšším věku. Nebudu zapírat, že můj životní styl se jako zdravý označit rozhodně nedá. Pracovní povinnosti na mě vyvíjely neustálý tlak, čímž jsem byl ve stresu, večer se přejídal a o pravidelných pohybových aktivitách nemohla být řeč. Proto se mým věrným společníkem stal glukometr.
Podle čeho jsem vybíral?
Glukometry slouží k měření hladiny cukru v krvi v domácích podmínkách. Jelikož je mi jasné, že nebudou tak přesné jako zdravotnické přístroje, bylo pro mě stěžejní vybrat si přístroj v této kategorii nejpřesnější. Od lékaře jsem byl upozorněn na to, že se mám zajímat o maximální povolenou odchylku, která nesmí být větší než 0,8 mmol/l. Mými dalšími kritérii výběru byly kompaktní rozměry, snadná ovladatelnost a chytré funkce. Přístroj vybavený funkcí Bluetooth umí přenést výsledky měření do počítače nebo telefonu. To je velmi šikovná pomůcka, pokud chcete mít dokonalý přehled.
Vybavení, které se vyplatí
Cukrovka rozhodně není nemoc, nad níž je možné mávnout rukou. Jelikož k ní přistupuji zodpovědně, očekávám od glukometru, že mi bolestivé odběry krve z prstů co nejvíce zpříjemní. A hlavně na ně nesmím zapomínat. Proto jsem si pořídil přístroj, jenž mi vždy čas měření pomocí akustického signálu připomene. Rovněž jsem ocenil možnost zobrazení průměrné hodnoty glukózy v čase. Potřebuji vědět, zda se mi cukrovka náhodou nezhoršuje.
Glukometry a cena
Při výběru glukometru jsem zjistil, že se přístroje na trhu řadí do 3 cenových skupin. Glukometry do 500 Kč moc nedoporučuji, neboť mají horší kvalitu a zpracování. Cenová hladina 500-2 000 Kč je zlatý střed, z něhož si vybere každý. Nabízejí ideální poměr kvality, funkcí a ceny. Přístroje nad 2 000 Kč už jsou špičkové glukometry s pokročilými funkcemi.
Nejnovější komentáře