Moje zkušenost s 3D tiskem. Pečlivý výběr materiálů a příslušenství

5/5 - (1 vote)

Jaký je 3D tisk. Kromě toho, že je neuvěřitelně zábavný a při znalostech vytváření šablon umožňuje téměř nekonečné možnosti pro tisk součástek, figurek a dalších věcí, vyžaduje také určité znalosti a správný výběr materiálů a komponentů. Jak si s tím poradit do začátku a jaké náhradní díly se vám mohou hodit v průběhu práce s 3D tiskárnou? S tím vám poradí následující článek připravený s pomocí zkušeností s 3D tiskem.

Nebojte se začít

Dříve byly 3D tiskárny jen pro vyvolené. Dnes jde o poměrně cenově dostupné přístroje, kdy máte na výběr z mnoha různých modelů. Snadno si tak zvolíte takový, který pokryje vaše potřeby. Vysoká úroveň těchto propracovaných strojů klade větší nároky na samotné uživatele. Prvním velkým úkolem je totiž výběr správných filamentů. Zde máte na výběr plastové materiály o různé tloušťce, měkkosti a podobně. Výběr je dobré přizpůsobit tomu, k čemu hodláte využívat vytištěný předmět.

Nákup příslušenství

Jakmile se v 3D tisku trochu rozkoukáte, zjistíte, že je toho ještě potřeba hodně dokoupit. Konkrétně jde o příslušenství pro 3D tiskárny, jako jsou tiskové podložky a adhezivní přípravky. V rámci správné péče o filamenty se hodí i nějaké pomůcky na sušení. Zapomínat byste neměli ani na ochranné rukavice a brýle, protože tiskárny pracují při poměrně vysoké teplotě.

Náhradní díly do zásoby

Jestli to myslíte s 3D tiskem vážně, budete potřebovat i náhradní díly. Když jsem tisknul větší množství výrobků určených pro další využití a prodej, začaly se po několik desítkách až stovkách vytištěných předmětů objevovat nedokonalosti a problémy s jinak bezchybným používáním. Náhradní díly pro 3D tiskárny, jako jsou trysky nebo heatblocky tak patří mezi víceméně nutné vybavení, aby tisk fungovat přesně tak, jak má.

Tvorba webových stránek: Webklient