Energetické úspory jsou v současné době nevyhnutelné

Přidejte i vy své hodnocení

Ceny energií letí raketově vzhůru. Šetřit energií začíná být přímo nutností. Jak na to? 

Úspora energií v současné době patří k jedněm z nejvíce vyhledávaných pojmů na internetu. Šetřit energiemi jsou nuceny domácnosti i firmy. 

Dlouhodobý versus krátkodobý horizont

Na energetické úspory je možné nahlížet ze dvou úhlů – s přihlédnutím k dlouhodobému a krátkodobému horizontu. Z dlouhodobého horizontu lze jednoznačně doporučit investici do zateplení domu, kvalitních oken s termoizolačními vlastnostmi, fotovoltaické elektrárny a rekuperační jednotky. Ve všech případech se sice jedná o vyšší počáteční investicí, která se vám ovšem brzy vrátí. A pak existují malé dílčí kroky, jejichž jednorázová úspora se může zdát zanedbatelná, ale v celoročním vyúčtování se ukážou jako poměrně zásadní.

Úsporné spotřebiče a žárovky

Pokud doma stále máte doma energeticky náročné spotřebiče, vyměňte je za jejich protipól. Informaci o energetické náročnosti daného zařízení obsahuje tzv. energetický štítek nacházející se na jeho straně. To samé platí na úsporné LED žárovky. Víte, že ty jsou až sedmkrát úspornější než ty klasické?

Kde stojí vaše lednička?

Na spotřebě elektřiny se velkou měrou podílí i lednička. Obzvláště stojí-li na špatném místě. Spolu s vnitřním nastavením její teploty spotřebu ledničky ovlivňuje také teplota v jejím okolí. Pokud je vyšší než dvacet stupňů Celsia, zvedá se za kadžý stupeň spotřeba až o šest procent. To je také důvod, proč by spotřebič neměl být umístěný v blízkosti tepelného zdroje, ať již radiátoru či kamen. 

E.ON Energy Globe 

Tématu energetických úspor se věnuje také ekologická soutěž E.ON Energy Globe probíhající pod taktovkou renomované energetické společnosti E.ON, jejímž cílem je najít a podpořit inovativní nápady a projekty, které pomáhají šetřit životní prostředí i energii. V minulém roce například zvítězil projekt pasivního domu s pečovatelskou službou. Oceněná však byla i tepelná izolace z recyklovaného papíru, chytré zařízení čistého vzduchu či ochrana stromů před uschnutím. Kdo vyhraje letos, se teprve ukáže. 

Tvorba webových stránek: Webklient