Zkušenosti s PLA fillamenty pro 3D tisk

Přidejte i vy své hodnocení

Materiály na 3d tiskárny se liší podle použité technologie tisku. Pro tisk ze strun je ideální materiál z bioplastu PLA, naopak ASA filamenty jsou vhodnější pro výrobky více namáhané a používané v exteriérech a na sluníčku.

PLA filament (fillament) je zdaleka nejoblíbenějším materiálem používaným při 3D tisku metodou FDM a má to svůj důvod. Vyrábí se v mnoha odstínech a stylech, takže je ideální pro širokou škálu aplikací. Ať už hledáte zářivé barvy nebo jedinečné směsi, je to snadno použitelný a estetický materiál.

V následujícím průvodci vám prozradíme vše, co potřebujete vědět o filamentu PLA, od způsobu jeho výroby až po optimální nastavení tisku. Začneme tím, že se podrobně podíváme na různé směsi na trhu. Dále vám řekneme vše, co potřebujete vědět o PLA filamentu, a vezmeme vás na cestu od toho, jak se materiál vyrábí, až po nejlepší metody následného zpracování.

Rozmanitost směsí, barev a vlastností PLA vláken je zdánlivě nekonečná. Proto jsme sestavili seznam nejzajímavějších typů, které si můžete koupit – seřazený od nejoblíbenějšího po nejméně oblíbený. Nezařadili jsme barevné filamenty pro 3D tisk, protože na trhu je dispozici většina barevného spektra.

PLA+ a PLA

PLA+ je vylepšená verze PLA. Je většinou stejná, s několika drobnými rozdíly. Oba materiály používají zhruba stejná nastavení tisku, ale PLA+ má obvykle o něco lepší kvalitu povrchu, barvu nebo mechanické vlastnosti.

Hedvábné PLA

PLA připomínající hedvábí je mimořádně sexy. Nabízí ho mnoho výrobců filamentů, protože jsou vzhledově nejhezčí, nejhladší a nejlesklejší. Vypadá báječně a snadno se tiskne.

Třpytivé a metalické PLA

Tuto sérii 3D materiálu lze také zařadit mezi barevné variace, ale má trochu větší šmrnc a vaše výtisky budou nádherně lesklé.

Odlehčené PLA (LW-PLA)

LW-PLA, neboli lehké PLA funguje tak, že když se filament zahřeje na teplotu přibližně 230 °C, začne pěnit a zvětší svůj objem až třikrát. To znamená, že můžete tisknout lehké díly a použít méně filamentu. Skvěle se hodí pro aplikace, jako je tisk dronů, rekvizit a RC letadel. Jak můžete vytušit z názvu, LW-PLA je velmi lehká, ale také velmi účinná – výtisky vyžadují menší množství díky technologii pěnění – a také nabízí skvělou kvalitu matného povrchu.

Barvu měnící PLA

Nejste si jisti, jaká je vaše oblíbená barva? Tento materiál mění barvu v závislosti na prostředí. Existují dva typy PLA vláken měnících barvu. První druh je citlivý na teplo a druhý na UV záření. (Pozor, nezaměňovat s UV resin materiálem pro technologii tisku SLA).

Dřevěné struny

Směsi dřeva a PLA zajistí, že vaše výtisky budou vypadat, jako by byly vyrobeny ze dřeva. Když výtisky trochu obrousíte, získáte pěkný, hladký povrch s viditelnou kresbou dřevěných vláken. Dřevo PLA se vyrábí kombinací kyseliny polymléčné a vláken různých druhů dřeva, včetně vrby, bambusu, korku, cedru a dalších. Vypadá, voní a na dotek připomíná dřevo. Navíc ho můžete získat v téměř jakémkoli druhu dřeva, který si dokážete představit.

Flexibilní PLA

V nejlepším případě je tento materiál pružný a připomíná gumu. Nejlépe se hodí pro předměty, které se musí ohýbat a natahovat, aby se vešly do prostoru nebo kolem jiných předmětů. Dobrým příkladem jsou pouzdra na telefony a dětské hračky případně pneumatiky pro vaše modely autíček či letadel. V horším případě je pouze méně křehký než čistá kyselina polymléčná. Musíte si pečlivě přečíst popis výrobku a provést několik zkušebních výtisků, abyste přesně věděli, co dostáváte. Ve většině případů vám výrobci neřeknou, co do ní přidali, aby byla pružná.

Tvorba webových stránek: Webklient